3 липня 2025 року російські війська завдали ракетного удару балістичною ракетою "Іскандер" по Одеському морському порту, знищивши цивільну інфраструктуру та іноземне судно. Примітно, що російські ЗМІ відкрито визнали атаку на невійськову ціль, навіть не намагаючись виправдати удар військовою необхідністю.
Російські військові кореспонденти відкрито повідомили про удар по порту Одеси під час розвантаження іноземного судна. За їх даними, "ракетний удар "Іскандером" був нанесений по одному з причалів Одеського порту в момент вигрузки "металу" з іноземного судна". Характерно, що російські джерела самі зазначають: "тип вантажу, який знаходився на судні, не уточняється".
Це визнання має особливе значення, оскільки навіть агресор не заявляє про військовий характер цілі. Російські ЗМІ прямо описують атаку на іноземне цивільне судно з невстановленим вантажем, що не може бути виправдано жодними військовими міркуваннями. Факт відкритого визнання удару по цивільній інфраструктурі демонструє повне нехтування нормами міжнародного права.
Ракетний удар по порту в Одесі 3 липня: що відомо
Ракета "Іскандер" влучила в район одного з причалів Одеського морського порту саме в момент, коли там працювали люди та відбувалося вивантаження металу з іноземного судна під прапором Сан-Томе і Принсіпі. Унаслідок прямого попадання загинули двоє цивільних осіб — докер-механізатор та водій вантажівки.
Ще шестеро людей отримали поранення, серед них працівники портового оператора, водій та двоє громадян Сирії — члени екіпажу цивільного судна. Атака також завдала значних руйнувань портовій інфраструктурі, пошкодивши портальні крани, спеціалізовану техніку та склади.
Офіційна реакція України на обстріл Одеси 3 липня
Віце-прем'єр-міністр з відновлення України Олексій Кулеба підкреслив системний характер російських атак:
"Росія обстрілює наші порти вже четвертий рік поспіль. Вона б'є по інфраструктурі, яка з'єднує Україну зі світом. По людях, які щодня забезпечують роботу критичних об'єктів. По цивільних".
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга назвав атаку варварським воєнним злочином та наголосив:
"Навмисний удар росії по цивільній інфраструктурі та іноземному вантажному судну призвів до загибелі щонайменше двох людей, шестеро отримали поранення, включаючи двох громадян Сирії".
Глава МЗС підкреслив, що "росія відкидає всі спроби досягти припинення вогню та просування миру, лише посилюючи терор".
Не єдина атака 3 липня по Одесі
Удар по порту став частиною масштабної атаки на Одесу 3 липня. Того дня російські війська тричі завдали ударів по місту: вночі дронами по багатоповерхівці, де постраждали шестеро мешканців, вдень ракетою по порту та ввечері черговим обстрілом. Така інтенсивність атак демонструє цілеспрямований характер російського терору проти цивільного населення та інфраструктури.
Росія загрожує міжнародному судноплавству
Атака на іноземне судно та поранення громадян Сирії демонструють, що російська агресія становить пряму загрозу для міжнародного судноплавства. Сибіга підкреслив, що це "частина цілеспрямованої кампанії росії проти української економіки, сільського господарства та свободи судноплавства й глобальної продовольчої безпеки".
Систематичні удари по портовій інфраструктурі Одеси мають на меті не лише завдати шкоди Україні, але й порушити міжнародні торговельні шляхи та підірвати глобальну продовольчу безпеку. Такі дії загрожують всім країнам світу, які залежать від стабільності морських перевезень.
Олексій Кулеба наголосив на необхідності рішучої міжнародної реакції:
"Вільне і безпечне судноплавство має бути не винятком, а нормою. Має бути жорстка міжнародна реакція. Світ не може залишати без відповіді цілеспрямовані атаки на цивільну інфраструктуру".
Читайте: "Мисливці за французами": як російські пропагандисти полюють на вигаданих найманців в Одесі
Джерело: 048.ua