НАТО планує захопити Одесу: правда чи фейк про 70 тисяч військових в Румунії

0
5

Дмитро Соїн, розшукуваний Інтерполом за вбивство та внесений до санкційного списку США, поширює нові фейки про нібито підготовку Заходом операції з "захоплення Одеси". Ці заяви з'явилися на тлі активізації російської інформаційної кампанії проти західної підтримки України.

Що вигадав Дмитро Соїн

Дмитро Соїн, колишній співробітник спецслужб невизнаної Придністровської республіки, заявив у російському YouTube-каналі про нібито зосередження в Румунії 70 тисяч військовослужащих з 12 країн НАТО для "захоплення Одеси". За його словами, "інтервенція в Одесу — цілком реальний сценарій", що начебто повторить історичні події ХХ століття.

Говорячи про "інтервенцію в Одесу", Соїн імовірно має на увазі події 1918–1920 років, зокрема інтервенцію Антанти в Одесі. Тоді після розпаду Російської імперії та більшовицької революції у 1917 році, країни Антанти (Франція, Велика Британія, Греція) висадили свої війська в південних портах — Одесі, Миколаєві, Херсоні, Севастополі з метою зупинити поширення більшовизму та підтримати Білий рух.

У грудні 1918 року французькі та грецькі війська зайняли Одесу, встановивши окупаційну адміністрацію Антанти, що взаємодіяла з білогвардійськими силами. У квітні 1919 року, через наступ Червоної армії та внутрішні протиріччя, інтервенти евакуювалися, залишивши місто. Соїн у своїй пропагандистській риториці проводить паралель між тими подіями та сучасною підтримкою України з боку НАТО, намагаючись створити враження, що Захід втручається у "внутрішні справи" як тоді, так і тепер.

Ці заяви з'явилися на тлі активізації російської пропаганди, спрямованої на дискредитацію західної військової допомоги Україні. Варто зазначити, що Соїн, який має багаторічний досвід поширення дезінформації, традиційно використовує напівправди та маніпуляції для створення викривлених наративів про ситуацію в регіоні.

Хто такий Дмитро Соїн

Дмитро Юрійович Соїн народився 7 серпня 1969 року в Тирасполі та має довгу історію участі в сепаратистських рухах і кримінальній діяльності. Брав участь у війні 1992 року в Придністров'ї, служив в армії невизнаної республіки до 2007 року, досягнувши звання підполковника.

З 1993 по 2007 рік працював у МБР — спецслужбовому органі Придністров'я. У 1994 році був звинувачений у вбивстві та оголошений у міжнародний розшук Інтерполом. Попри кримінальні звинувачення, продовжував політичну кар'єру в невизнаній республіці.

У 2010-2015 роках обирався депутатом Верховної ради Придністров'я від партії "Прорив!", очолював комісію з міжнародних відносин та заснував "Школу політичного лідерства Че Гевари". З 2013 року переїхав спочатку до України (Одеса), згодом до Росії, підтримуючи тісні зв'язки з російськими політичними колами.

У серпні 2014 року Соїн був затриманий у Києві за запитом Молдови, але згодом втік із-під варти СБУ в Харкові та перебрався до Росії. У 2021 році Соїна внесено до списку санкцій Міністерства фінансів США (Specially Designated Nationals) як особу, що становить загрозу національній безпеці.

Соїн позиціонує себе як "фахівець у галузі етнополітичної соціології" та кандидат наук із дослідження впливу ЗМІ на конфлікти. Очолював молодіжну організацію "Прорив!", яка активно виступала за інтеграцію Придністров'я до Росії та поширення концепції "русского міра".

До 2013 року був редактором опозиційного придністровського агентства Lenta PMR, яке займалося поширенням проросійської риторики. Після його ліквідації продовжив пропагандистську діяльність через російські медіа.

Мета нових фейків

Заяви Соїна про "підготовку захоплення Одеси" вписуються в загальну стратегію російської пропаганди, спрямовану на дискредитацію західної підтримки України. Поширення таких наративів має на меті сформувати в українському суспільстві недовіру до західних партнерів та створити ілюзію загрози з боку союзників. Соїн — особа з кримінальним минулим та досвідом роботи в спецслужбах використовуються для надання "експертності" відверто пропагандистським матеріалам.

Реальність vs пропаганда

На відміну від фантазій Соїна, жодних реальних підтверджень існування планів НАТО щодо "захоплення Одеси" або концентрації 70 тисяч військових для цього не існує. Пам'ятайте: поширення подібних фейків є частиною російської інформаційної війни, спрямованої на підрив довіри між Україною та її західними партнерами.

Читайте: Російські ЗМІ визнали атаку на цивільне судно: "Іскандер" вдарив по Одеському порту під час розвантаження

Джерело: 048.ua