Траса Здоров’я — одне з найулюбленіших місць мешканців міста та туристів. Проте не всі знають, для чого і як вона виникла. Редакція 048.ua підготувала для читачів відповіді на ці та інші питання у матеріалі.
Що власне є Трасою Здоров’я
Асфальтована доріжка з велопішохідною розміткою починається від пляжу Ланжерон, прогулянкою можна потрапити на такі відомі одеські пляжі, як Відрада, Калетон, Малий Фонтан та Аркадія, бо її розташування зовсім поряд з морем.
Це ідеальне місце для ранкових пробіжок на свіжому повітрі, їзди на велосипеді, роликах або скейті. На трасі розташовані комплекси турників, бруси, майданчики для занять волейболом та баскетболом,столи для тенісу, дитячі зони. Місце особливо привабливе у теплу пору року, траса розташована між деревами — має особливий попит.
У поєднанні з морським повітрям, насиченим йодом, та зеленою зоною – ефект від вправ посилюється у рази. Саме тому тут влаштовують спортивні змагання та заходи. Також вздовж траси працюють невеликі кафе, де можна випити ранкової кави та перекусити.
Історія виникнення
Відома дорога з’явилася відносно нещодавно. Ще у дев’ятнадцятому столітті на місці траси були схили, на яких розташовувались дачі та маєтки перших діячів Одеси. Поступово схили «сповзали» і, за різними історичними джерелами, у 60 -х роках двадцятого століття почалося створення самої траси здоров’я. В той період місцева влада поставила за мету зміцнити морське узбережжя.
Проте, як зазначив історик Станіслав Кінка, від початку траса проектувалась як об'їзна дорога для екстрених випадків, щоб можна було швидко проминути міські вулиці та потрапити з Аркадії до центру. У результаті шестикілометрова траса Здоров’я стала популярним і зручним місцем для спортсменів та усіх охочих. У 2008 році затвердили історико-архітектурний план міста, у якому ця ділянка є "зоною ландшафту, що охороняється", і на ній заборонено капітальне будівництво.
У 2020 році дорога стала довшою, від 10-ї до 16-ї станції Великого Фонтану була добудована велоестакада, її загальна довжина тепер становить 15 кілометрів. Вперше за багато десятиліть тут було облаштовано пішохідну доріжку.
Проблемні питання
Окрім приємних моментів, звісно, навколо траси здоров’я вистачає і проблем.
Наприкінці лютого 2021 року на трасі вже просідав ґрунт, небайдужі одесити малювали попереджувальні знаки на маршруті, аби убезпечити мешканців та гостей міста.
Окрім просідання ґрунту, також на цій ділянці є ризик зсувів. А людська недбалість та безвідповідальність «кидається в око» найчастіше, прогулюючись трасою. Влаштовуючи пікніки на ділянках між узбережжям та трасою здоров’я, люди залишають сміття, що створює непривабливу картинку для оточуючих.
Окрім цього, безвідповідально кинутий недопалок чи не повністю загашене вогнище у літню пору створює пожежі. Наприкінці червня поточного року, на схилах біля Траси здоров'я, спалахнула пожежа, що охопила 1500 квадратних метрів.
А ймовірна причина пожежі, як зазначили в ДСНС – необережне поводження з вогнем.
Чимало прикрих випадків траплялося і між самими учасниками руху на трасі. Необачність пішоходів та водіїв самокатів призводила до серйозних травм.
Це питання було вирішене з 1 травня поточного року. На Трасі Здоровʼя встановили дорожні знаки, які забороняють рух усіх транспортних засобів по Трасі — окрім велосипедів.
Заборона на рух персонального транспорту з електродвигуном по Трасі здоров’я в Одесі діє з 2021 році, проте ніхто не дотримувався цих правил, адже за це не було відповідальності.
Як зазначили у поліції, на Трасі здоров’я працюють два велопатрулі, які контролюють ситуацію та дійсно зупиняють водіїв електротранспорту, проводячи превентивні розмови, без штрафів. А у разі повторних порушень самокатникам загрожує штраф за ч.1. ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення у розмірі 340 гривень.
Джерело: 048.ua