В Одесі десять років тривав суд над майстринею цеху ПрАТ «Виробниче об’єднання «Одеський консервний завод». Жінка опинилася на лаві підсудних через те, що стажерка залізла руками в подрібнювач й отримала важкі травми. Працівницю визнали винною в порушенні нормативних актів про охорону праці, що спричинило тяжкі наслідки для здоров’я підлеглої. Але у зв`язку із закінченням строків давності її звільнили від відбування покарання.
Про це журналіст 048.ua дізнався з вироку Приморського районного суду.
Обставини
У червні 2013 року, проходячи стажування в ПрАТ «Виробниче об’єднання «Одеський консервний завод», дівчина без дозволу керівниці виконала роботу, не передбачену інструкцією, в результаті чого отримала тяжкі тілесні ушкодження руки.
«Внаслідок створених умов, ОСОБА_6 самовільно, без дозволу керівника стажування, виконала інші роботи, що перевищили дозволений ризик: витягала руками подрібнений продукт на виході з пристрою для різання-шинковки зелені, який не був обладнаний відповідним захисним кожухом вивантажного люка та, допустивши грубу необережність, отримала на обладнанні з підвищеною небезпекою ушкодження, а саме: відкрита травма правої кисті руки у вигляді переломовивихів п'ясно-зап'ясного та лучезап'ясного суглобів, повною травматичною ампутацією V п'ясної кістки та V пальця, розможенні рани кисті, що, відповідно до висновку експерта №4071 від 30.12.2013 року, відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень, та є тяжкими наслідками», — йдеться в матеріалах справи.
Розслідування встановило, що майстриня цеху, яка була відповідальною за стажування потерпілої, не забезпечила належний контроль за виконанням правил охорони праці. Більше того, жінка відволіклася на інші обов’язки, залишивши стажерку без нагляду. Згідно з експертним висновком, це стало однією з основних причин нещасного випадку.
Аргументи сторін у суді
Сторона захисту стверджувала, що головною причиною трагедії стали самовільні дії потерпілої. Проте суд визнав ці доводи безпідставними, зазначивши, що травма була наслідком сукупності порушень. Зокрема, майстриня цеху не дотрималася вимог посадової інструкції, яка зобов’язувала її контролювати дотримання правил техніки безпеки стажерами.
Суд також узяв до уваги той факт, що майстриня допустила стажерку до виконання робіт без відповідної перевірки знань та умов для безпечної праці, як цього вимагає Типове положення про навчання з питань охорони праці.
«Відповідно до п. 7.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15, «Новоприйняті на підприємство працівники після первинного інструктажу на робочому місці до початку самостійної роботи повинні під керівництвом досвідчених, кваліфікованих працівників пройти стажування протягом не менше 2-15 змін». Згідно із п. 7.9 вказаного Положення, «Після закінчення стажування (дублювання) та при задовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці наказом (розпорядженням) роботодавця (або керівника структурного підрозділу) працівник допускається до самостійної роботи, про що робиться запис у журналі реєстрації інструктажів», — йдеться в судових матеріалах.
Вирок суду
Суд визнав обвинувачену винною в порушенні нормативних актів про охорону праці, але врахував, що з моменту вчинення злочину пройшло більше десяти років, тобто закінчилися строки давності. На цій підставі обвинувачувану звільнили від покарання.
Висновки суду
Суд наголосив, що трагедії можна було уникнути, якби відповідальні особи заводу належно виконували свої обов’язки. Нещасний випадок став результатом порушень правил охорони праці як з боку потерпілої, так і з боку майстрині. Однак, відповідальність за забезпечення безпечних умов праці насамперед лежить на керівниках та організаторах виробничого процесу.
Джерело: 048.ua