Нещодавно в Одесі відбулося двадцять перше засідання історико-топонімічної комісії. Під час обговорення питань, що стосуються топонімів міста, фахівці дійшли згоди у деяких питаннях. Наприклад, затвердили дизайн пам'ятних табличок, які будуть розміщуватися на будинках, тим чи іншим чином пов'язаних з біографіями загиблих воїнів. Також визначили вулиці, які отримають назви на честь видатних художників.
Члени комісії поділилися результатами своєї роботи під час прес-конференції, яку відвідали журналісти 048.ua.
На сьогодні в Одесі зареєстровані 2300 топонімічних об'єктів. До комісії надійшло більше 500 пропозицій щодо перейменування деяких з них, 200 топонімів вже перейменували.
Пам'ятні таблички
За словами історика Олександра Бабича, на останньому засіданні історико-топонімічної комісії її члени затвердили дизайн пам'ятної таблички, яка буде розміщуватися на будинках, що пов'язані з біографіями загиблих воїнів цієї війни.
Ця табличка буде мати вигляд хреста. У ній будуть використовуватися дизайн і шрифти, напрацьовані головним художником УПА Нілом Хасевичем.
Бабіч розповів, що пам'ятні таблички в найближчий час мають з'явитися на будинках та школах, в яких навчалися або жили наші загиблі хлопці.
Що чекає на меморіал 411 батареї?
Як повідомив історик, на засіданні обговорювали трансформацію меморіалу 411 батареї у контексті нинішньої війни. Було запропоновано створити робочу групу, яка в контакті з керівництвом краєзнавчого музею та ОВА буде займатися цим питанням.
"Ми б хотіли, щоб там було багато перейменувань. Так склалося, що там дуже багато вулиць, якраз які підпадають під перейменування. І саме там ми хотіли би, щоб почалися перейменування на честь наших загиблих героїв", — сказав Бабіч.
Члени історико-топонімічної комісії пропонували перейменувати першу вулицю меморіалу на честь Ігоря Бедзая — Героя України, людину, яка врятувала українську авіацію — спочатку у Криму, а потім коли почалося велике вторгнення. Воїн загинув у 2022 році.
Така пропозиція викликала резонанс у суспільстві, тому командуючий флот запропонував назвати іменем Ігоря Бедзая проспект Гагаріна. Це питання відтермінували.
"У нас є одностайна думка членів комісії, що проспект Гагаріна, як проспект, на якому буде розташований головний меморіал, пов'язаний з цією війною, біля обладміністрації з'явиться також меморіал Небесної сотні. Тобто там має бути якась узагальнююча назва. Ми пропонували проспект Нескорених. На жаль, ця пропозиція не була підтримана на громадських слуханнях", — розповів історик.
Проте, за його словами, над питанням продовжать працювати.
Вулиці на честь митців
Історико-топонімічна комісія прийняла рішення про перейменування низки вулиць на честь відомих та знакових для Одеси художників.
"Дуже приємно, що ці митці нарешті будуть мати свої вулиці, і ці назви будуть про щось казати нашим одеситам, які не дуже може поглиблюватися в цю тему", — сказала музеєзнавиця, голова благодійного фонду "Музеум" Світлана Остапова.
За її словами, замість 2-го Новгородського провулка буде провулок Теофіла Фрайєрмана — професора Одеського художнього училища, ученика Костанді.
В Одесі також з'явиться вулиця митця Юрія Єгорова — замість Байкальської. На мапі міста можна буде знайти й вулицю, названу на честь Юрія Коваленка — відомої в Одесі людини, багато його творів знаходиться в художньому музеї та приватних колекціях.
Замість провулку Магнітогорського буде провулок Адольфа Лози — живописця, педагога, народного художника України.
А вулицю Магнітогорську перейменують на честь відомого художника Михайла Врубеля, в біографії якого Одеса зіграла значну роль. Він вчився в Одесі, у Рішельєвській гімназії і мешкав на вулиці Софіївській.
Зі слів музейниці, у Київському районі Одеси з'явиться провулок Сергія Параджанова, і, як крок назустріч нашим партнерам з Румунії — вулиця Міхая Емінеску — поета, значної постаті в румунській та молдавській літературі.
Вулицю Дев'яту Суворовську у Пересипському районі назвуть на честь Квітки-Основ'яненка.
Світлана Остапова зазначила, що нові назви вулиць будуть супроводжуватися QR-кодом, за допомогою якого можна буде подивитися, що це за люди, на честь яких вони названі, і трохи більше дізнатися про діячів, які створювали культуру в Одесі, в Україні і в світі.
Крім того, в Одесі з'явилася перша вулиця, пов'язана з ім'ям українських дисидентів, які жили чи народилися в Одесі. Так, вулиця Омська отримала назву на честь Василя Барладяну — політичного діяча, поета, публіциста.
Історики сподіваються, що це не останнє таке перейменування. Проте, в історико-топонімічній комісії є правило — має пройти принаймні 10 років після смерті людини, на честь якої перейменовують вулицю (це не стосується загиблих героїв).
Також вулиця Тургенєва стане вулицею видатного одесита Андрія Сови, Більшовицький провулок стане Савранським, якщо за це проголосують на сесії міськради, вулиця Воронезька — Ізюмською, Зоринська — Караїмською, Красносільська — Ольвійською.
Окремо історики зупинилися на новій назві для вулиці Лізи Чайкіної. Її вирішили перейменувати на честь Шевальових — родини, яка рятувала військовополонених і євреїв в період окупації. Батько Шевальов був головним лікарем одеської психіатричної лікарні. Історик Олександр Бабіч розповів, що під час зйомок фільму "Список Шиндлера" з Фонду Спілберга до Одеси приїжджали співробітники, які збирали спогади саме про цих героїв. Вони мають отримати звання Праведників народів світу.
Джерело: 048.ua