Справжній раритет: в Одесі відкрили унікальну виставку ялинкових прикрас від ХІХ століття до сьогодення

0
15

В Одеському музеї західного та східного мистецтва урочисто відкрили виставку унікальних ялинкових прикрас. Іграшки належать колекціонерці з Києва Марині Лук’яновій та беруть свій початок у 19 столітті.

На відкриття казкової та першої такої виставки в Одесі завітала журналістка 048.ua.

Від самого початку у повітрі витала святкова, новорічна атмосфера: мандарини, цукерки, ігристе, гості у вишуканих вбраннях. У залі музею грала приємна жива музика.

Перед екскурсією у світ старовинних ялинкових прикрас колекціонерка Марина Лук’янова зацікавила поціновувачів мистецтва:

«Я думаю, ця виставка дасть вам емоційний ресурс, який дуже необхідний нам усім під час війни. Зазвичай ми шукаємо ресурс у радості, а радість дарує дитинство і ялинкова прикраса, яка є символом цього дитинства. Іграшки, які представлені на виставці, могли би бути на одеській ялинці з 19 століття. Тут ви зустрінете справжні музейні експонати різних країн та періодів, і дізнаєтесь, що іграшка — історичний та культурний код свого часу, тому що ялинкові прикраси — це не просто кульки, це предмет мистецтва».

Колекціонерка Марина Лук'янова

За словами колекціонерки, це перша виставка, яка проводиться не в Києві. Цього року таких виставок три: у столиці, в Одесі та у Львові.

«На мій погляд, одеська виставка — найцікавіша», — додала Марина Лук’янова.

На захід завітав і директор музею Ігор Пороник. Він зазначив, що виставка «Одеська ялинка: від ХІХ століття і до сьогодення» — не тільки про дитинство та свято.

«Там є іграшки з паперу, тонкого скла, які пережили дуже багато, у тому числі війни. Якщо вони змогли пережити, то і ми зможемо», — сказав директор музею.

Директор Одеського музею західного та східного мистецтва Ігор Пороник

Організатори заходу також анонсували благодійний аукціон: розігрувалися набори лімітованих ялинових прикрас, гроші від продажу яких будуть спрямовані фонду «Кран», який допомагає підіймати на ноги тяжкопоранених воїнів.

Авторка виставки особисто провела гостям захопливу екскурсію своєю колекцією новорічних іграшок, з натхненням розповідаючи про кожну з них.

За словами Марини Лук’янової, виставка починається хронологічно: від початку 19 століття і до сьогодення.

Перші ялинкові прикраси

Перший стенд — справжні раритети, які неможливо купити на блошиних ринках чи сайтах, вони є лише у колекціонерів.

Пані Марина розповіла про перші ялинкові прикраси. Так, спочатку ялинку прикрашали їстівними смаколиками — горішками, яблуками, пряниками та печивом. Згідно з легендами, діти з нетерпінням чекали Різдва та налітали на ялинку після півночі, здираючи з неї всі смаколики. Після цього обдерте дерево виносили на смітник. Так тривало до XVI століття, коли з'явилися штучні скляні іграшки. За легендою, у німецькій Тюрінгії, в містечку Лауша, відомому своїми майстрами-склодувами, були створені перші скляні ялинкові іграшки у 1597 році.

Кажуть, саме в цей рік був неврожай яблук і майстри видули скляні кулі, які символізували цей фрукт. Саме з цього часу започаткувалася традиція створення штучних ялинкових прикрас.

Найстаровинніша прикраса, яка представлена на виставці — та сама іграшка із Лауша. Троянда на ній зроблена із гусячого пір’я.

Цікавий факт: раніше на ялинки вішали свічки, які обов’язково запалювали. Тому у всій Європі, у тому числі в Одесі, найбільше пожеж було саме на Різдво.

На стенді із найдавнішими іграшками також представлений Святий Миколай (19 століття) та порцелянова писанка з сусальним золотом, адже у ті часи ялинку прикрашали всім гарним, що тільки є вдома, — додала авторка виставки.

Пізніше люди почали відходити від релігійної тематики ялинкових іграшок, з’явилися більш побутові, як от дитячий візочок.

На наступному стенді представлений так званий дрезденський картонаж — іграшки, створені із об'ємного картону, які проклеювалися з обох сторін.

Завдяки ретельній роботі майстрів, кожний елемент іграшки був зроблений із особливою деталізацією, прикраса виглядала дуже реалістично. За такою ж технологією почали робити іграшки і на території України. Вони зазвичай не були відточені дрібними деталями, але дуже наближалися до робіт своїх дрезденських колег.

Є тут й іграшка з Ефіопії — дерев’яна писанка.

Також у колекції Марини Лук’янової є іграшки з пропагандою, які створювались під час Першої світової війни.

Заборонене Різдво

На виставці можна знайти ялинкові прикраси, створені у період заборони в СРСР Різдва і всього, що з ним пов’язано. Ялинка як символ цього свята також була заборонена до 1935 року.

Проте радянська влада забороняла ялинку та ялинкові прикраси лише для власних громадян. У 20-ті роки група художників у Москві створювали ляльки — прикраси на різдвяне дерево. Вони продавали іграшки іноземцям в магазинах «Торгсина». Придбати в цих магазинах іграшки можна було лише за валюту. Це був період, коли залізна завіса» ще остаточно не впала, іноземці приїздили в Радянський Союз у справах чи туристами. Обличчя ляльок були створені із композиту чи тканини. Одяг вироблявся із мішковини, флігелі, шерсті чи ситцю. Тематикою іграшок були народи СРСР, тому часто виробляли українців у національному одязі. На кожній із іграшок є нашитий на тканині напис: «Made in Soviet Union».

В Україні в кінці 30-х років минулого століття запрацювали артілі. Це художні та ремісничі об'єднання, які трудилися над створенням ялинкових прикрас. Іграшки робили вручну. То був час ватної ялинкової іграшки. Її зазвичай робили за наступною технологією: верхній шар із гігроскопічної вати, яку натягували на металеву основу. Обличчя ляльок робили найчастіше із пап'є-маше.

Скляні іграшки того періоду на території України ще не досягли такої високої майстерності, як у більш пізній час. Але вже почали створювати фігурні іграшки, як правило, фігурки ламп та предметів посуду.

Директор Одеського музею західного та східного мистецтва розповів історію: під час румунської окупації Одеси місцева влада, аби підтримати одеських художників, запропонувала їм робити ялинкові іграшки. Після звільнення Одеси у будівлі музею розташовувалася фабрика іграшок, яку ніяк не могли «виселити».

Іграшками українських артілей 50–60 років були герої казок, фігурки закутаних у шуби дітей, фігурки тваринок та будиночків, Діди Морози та Снігуроньки. Як зазначила Марина Лук’янова, колекція прикрас «Чиполіно» є найдорожчою на цій виставці.

Завершується виставка сучасними іграшками, які можна побачити на наших ялинках — звичні нам кульки, сніговики та прикраси на воєнну тематику.

Казкова виставка «Одеська ялинка: від ХІХ століття і до сьогодення» триватиме в Одесі до 30 січня.

Джерело: 048.ua