Зимова підготовка в Одеському зоопарку: які тварини вже впали у сплячку

0
20

Зима в зоопарку – це час, коли природа завмирає, але робота працівників тільки набирає обертів. Процес підготовки починається рано, щоб кожен мешканець, від теплолюбного слона до витривалого тигра, почувався комфортно. Як тварини адаптуються до змін, та хто вже впав у зимову сплячку — з’ясовувала журналістка 048.ua.

Підготовка до зимового періоду — це більше навантаження для працівників, а не для тварин, бо процес потребує чималих зусиль. Як зазначає директор зоопарку Ігор Біляков, працівники починають готуватися ще наприкінці весни. Проводиться ревізія котлів і опалювальних систем, закуповуються дрова. Зоопарк не підключений до газового або централізованого опалення, тому використовуються твердопаливні котли та електрообігрівачі.

“На території працює 13 котлів, а у разі відключень електроенергії використовуються генератори, які під час блекаутів стали незамінними. Постійна подача електрики важлива не лише для опалення, а й для забезпечення роботи акваріумів, аерації води та адміністративних потреб”, — розповідає директор зоопарку.

У зимовий період змінюється раціон тварин. Їм додають вітаміни та більше жирів, адже у холодну пору року потреба в калоріях зростає. Більшість тварин з легкістю адаптується до зими. Наприклад, тигри, вовки, ведмеді та верблюди комфортно почуваються навіть у мороз. Однак теплолюбні мешканці, як-от зебри, слони, мавпи, антилопи й папуги, потребують теплих укриттів, де для них створені комфортні умови.

Якщо погода дозволяє, слони та деякі тварини інколи виходять у відкриті вольєри. Зараз, за словами працівників зоопарку, зими стали менш суворими, але у випадку похолодань зростають витрати на дрова та електроенергію.

Зміни у поведінці тварин також залежать від їхніх природних ритмів. Наприклад, амурські тигри зараз мають період активності, вовки залишаються грайливими, а слони та мавпи стають менш рухливими.

Особливої уваги потребують тварини, які готуються до зимової сплячки. Завідувачка секції хижих тварин Оксана Фунтова розповідає, що ще з кінця літа ведмедям почали збільшувати раціон, щоб вони встигли накопичити достатньо жирової маси.

Хто з тварин вже впав у сплячку?

«У нас в зоопарку два ведмеді, самець і самка, і от самка вже лягла спати, і закінчила свій період набору жирової маси, самець поки що виходить на фасад вольєра коли гарна погода і не відмовляється від смаколиків. Період сплячки триває десь до середини березня.Також у сплячку вже пішли їжаки, період «зимового відпочинку» у них як і у ведмедів з листопада по березень, проте він може змінюватися від різних факторів", — розповідає працівниця зоопарку.

Що роблять працівники зоопарку для підготовки тварин до сплячки?

"Окрім постійного забезпечення ситною їжею, відбувається обробка лігв перед зимівлею від різних паразитів, також обробляємо самих тварин для профілактики внутрішньо і зовнішньо від паразитів. Потім ми набиваємо лігва соломою, їжакам ще додаємо листя дерев, з цього ведмеді і їжаки роблять собі зручне «гніздо»

Окремі види тварин демонструють нестандартну поведінку у зимовий період.

«У нас є амурські леопарди, і наче б то, здається, вони мають бути такими зимостійкими та активними в цей період, але зараз, якщо похмура погода і дощить, то вони залишаються у теплому лігві. Тобто вони не почали адаптуватися до нашої зими, а вибрали комфортний спосіб зимівлі у теплому лігві зі смаколиками», — розповідає Оксана Фунтова.

Хоча війна принесла свої виклики, тварини зоопарку не постраждали. За словами директора зоопарку, прямих ударів або вибухів на території чи біля не було, тому мешканці зберігають звичну активність. Однак є тварини, які зазнали стресу в минулому. Наприклад, леви, привезені на початку повномасштабного вторгнення з Харкова.

«Білі леви, яких ми привезли з Харкова, перші місяці тут впадали в паніку, коли волала сирена. Вони ходили кругами, билися об вольєри, бо розуміли що той звук означає, а наші ніколи не реагували на це. З білими левами довго працювали ветеринари та працівники зоопарку. Тепер вони не реагують на звуки сирени й в цілому ведуть звичну активність», — розповів директор зоопарку.

У цілому, підготовка до зими в Одеському зоопарку – це злагоджена та продумана робота, яка забезпечує комфорт і безпеку для всіх його мешканців.

Джерело: 048.ua